АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ
УКРАЇНСЬКЕ ПРАВОЗАХИСНЕ АГЕНТСТВО

Як розірвати шлюбні відносини


Спільна публікація охоплює психологічний, юридичний та фінаносовий аспекти наслідків розлучення.  

Автори: Любов Ледомська, Олексій Синиченко
***
Коли Катрусі не було ще й трьох років, її батьки розлучилися. Для неї маленької дитини, це було дуже важким процесом, в результаті якого їх з мамою житлові умови погіршилися. Катрусина мама повинна була встигати більше, щоб відвести її до дитячого садка і вчасно прийти на роботу, що знаходилася на іншому кінці міста. Батьки Катрусиної мами проживали в іншому місті і сімейної підтримки поряд не було.
***

Звичайно розлучення не завжди важкий або трагічний випадок, але дуже часто люди недооцінюють деякі питання, проблеми і наслідки розлучення та роздільного виховання спільних дітей – в тому числі фінансові, житлові та психологічні.
На сьогоднішній день статистика показує велику частку розлучень, в деяких країнах СНД вона досягає 60-70 % від числа укладених шлюбів. Багато сімей не встигли вирішити житлове питання ще до укладання шлюбу. Поспішати з рішеннями, ігнорувати з ввічливості або гордості питання вашої фінансової захищеності та соціального забезпечення не варто – бо життя довге і щоб підтримати дитину потрібно великі зусилля. Да і самим батькам потрібна допомога і підтримка.

Отож, на які питання слід звернути увагу перед тим, як розпочати процес розлучення та про що варто домовлятися подружжю/партнерам?

1. Чи забезпечена кожна сторона житлом.
Це питання дуже важливе, тому що якщо доведеться винаймати квартиру, то потрібно розуміти скільки це буде коштувати і як це може відобразитися на вашому житті та на житті ваших дітей. Взагалі ці питання можна обговорювати, вирішувати заздалегідь ще до розлучення, для того щоб пройти розлучення після вирішення матеріальних відносин, а не до.  Свій дах над головою допоможе зберегти впевненість у собі, що дуже підтримає в першу чергу дітей.
 
2. Чи був укладений шлюбний договір, за яким у кожного з подружжя (або подружжя що розлучається) є своє особисте майно.
Шлюбний договір може бути укладений як до шлюбу, так і під час шлюбу. Договір може скласти юрист, нотаріус або адвокат, а в ній ви можете прописати ті умови володіння майном та інші моменти, які вам потрібні та специфічні у вашій ситуації. Наприклад, навіть якщо на вас до шлюбу зареєстрована одна квартира, яка дісталася вам від бабусі – після розірвання шлюбу може виявитися, що вона вже вам не належить повністю (якщо , наприклад, під час шлюбу ви прописали дружину/чоловіка). А шлюбний договір захистить вас від втрати навіть того невеликого і важливого для вас майна, до якого інша сторона, не мала відношення.
 
3. Чи укладена у вас аліментна угода.
Аліменти. Для багатьох це питання честі, гідності. Дуже часто жінки після розлучення відмовляються від аліментів або не укладають аліментну угоду до розлучення чи вона була складена неграмотно і не захистить права другої сторони (і дитини/дітей). Відмовлятися від допомоги другої сторони не варто: життя довге, а підтримка дитини батькам коштує грошей. На сьогоднішній день – не малих. Одяг, навчання, медичне обслуговування – це взагалі той мінімум, який повинні забезпечити обидва батьки, а не один. Як забезпечити нагальні питання, яким чином домовитися на ці теми, яку відповідальність несе кожний із батьків – це загальні питання, з якими також може допомогти професіонал. Різноманітними можуть бути навіть форми виплати аліментів, якщо заробітної плати не вистачає або вона нестабільна. В такій угоді прописуються також і зустрічі з дитиною та інші моменти, що можуть підтримати відношення після розлучення батьків як подружжя. Хоча і не завжди це можливо, бо ситуації можуть бути різними.
 
4. Чи берете ви до уваги свої доходи, витрати на належному рівні в тому числі й непередбачувані. У шлюбі ви чи ні, або збираєтеся розлучатися, ведення доходів - витрат дуже важливе, так як дає ясність того, що у вас є, і на що воно піде або в чому накопичується і зберігається. Якщо ви до цього часу цього не робили, то, можливо треба розпочинати це робити. Або у зошиті письмово, або на комп’ютері в спеціальних програмах. Є програми для телефона і для ПК, які прив’язані до банківського рахунку і карточок, що робить дуже зручним відстежування своїх доходів і витрат. Взагалі то вистачить і двох стовбців: 1) що прийшло (доходи), 2) на що і в якій сумі пішло (витрати). А  потім підрахувати різницю. Життя непередбачуване і потрібно нести непередбачувані витрати (на підтримку здоров’я, наймання собі додаткової допомоги, на професійні консультації, укладання договорів, відпочинок, в кінці кінців). Ви знаєте звідки їх візьмете ці кошти? Розрахунок доходів-витрат допоможе визначити суми і можливості.
 
5. Чи потурбувалися ви про людську підтримку в цей непростий період.
Питання людської і професійної психологічної підтримки, напевне не менш важливе, чим підтримка  професіоналів фінансистів і юристів при таких процесах. Добре, якщо у вас є друзі і близькі, які готові підставити своє плече і без оцінок прийняти ваші розпач і біль. Допомога терапевта-професіонала може також підтримати, допомогти звернути увагу на те, що сховано під біллю та розпачем, дати підсказки, а найголовніше – зменшити і пом’якшити удар від втрати. Тому що розрив відносин – це дуже серйозна травма для будь-якої людини.
 
6. Чи звернулися ви до професіоналів за допомогою та підтримкою.
Багато людей намагаються економити на тому, щоб отримати експертні думки, залучитися порадами професіонала і навіть подивитися на речі іншими очима будучи впевненими – вони впораються самі. Однак з підтримкою взагалі можуть відкритися як раптові негативні сторони, так і способи вирішення проблем. Чим допоможе професіонал? Розробить проекти документів, зробить розрахунки, перевірить законодавство на предмет ваших питань і можливостей, підтримає вас у вашій впевненості або навпаки – розвіє ваші ілюзії, об які можливо болюче поранитися. Підтримка дуже важлива.
 
Багато ситуацій і питань для людей з підвищеною чутливістю можуть бути такими, що більше ранять і травмують  по причині тонкої нервової організації. Ось і ситуації, які наведені в статті, за визначенням входять у трійку таких, що найбільш травмують життя людини. На жаль, вийти з відносин повністю без втрат або змінити їх повністю, дуже часто не вдається, тому деякі моменти, такі як описані вище, потрібно обмірковувати раніше. А можливо заручитися підтримкою професіонала відразу.
 
Не терпіть приниження, не тягніть у майбутнє відносини які давно застаріли – бо життя у вас одне, і ви маєте можливість звільнити в душі місце для радості в майбутньому. І цей вибір у ваших руках.
 
Є питання? Вагаєтесь? Роздумуєте? Не знаєте з чого розпочати? Потрібна консультація? Звертайтеся на емейл info@hsp-portal.com.
 
* Про автора: Любов Ледомська – магістр бізнес адміністрування (США), економіст-фінансист, в минулому – банківський службовець з досвідом роботи 11 років, в минулому – трейдер цінних паперів, управляючий активами, оцінщик активів, майна, земельних ділянок – з досвідом роботи 8 років. Автор вебінарів, тренінгів для людей з підвищеною чутливістю, консультант по особистим та сімейним фінансам. Мама 7 – річного сина. Редактор і автор статей Порталу « Відчувай життя» (www.hsp-portal.com). Профіль у Фейсбук: Liubov Ledomska.
* Про автора Синиченко Олексій, адвокат, досвід роботи у сфері права 10 років, спеціалізація судова практика в громадянському, адміністративному і кримінальному процесі, консультант з питань українського права, з 2013 року засновник та керівник Адвокатського об’єднання «Українське правозахисне агентство», експерт порталу «Відчувай життя». Профіль у Фейсбук: Sinichenko Oleksii.
 

Контакти

 Телефон:

+380 44 331 36 51
+380 50 309 08 60 

 

  E-mail: